29 października 2018

Minął pierwszy tydzień czerwca 2018 r. odkąd dwudziestu młodych ludzi ze Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu i Grupy Wychowawczej w Olecku rozpoczęło trzytygodniowy staż w hiszpańskiej Ubedzie. Uczestnicy projektu „Inwestycja w przyszłość 3”, realizowanego w ramach programu Erasmus+, doskonalą swoje umiejętności praktyczne pod okiem hiszpańskich mistrzów fryzjerstwa, sztuki kulinarnej oraz mechaniki samochodowej na terenie miasta.

W sobotę, 9 czerwca, młodzież udała się na wycieczkę do przepięknej Granady, leżącej u podnóży potężnych gór Sierra Nevada. Jest to miasto, które od wieków zachwyca krajobrazami i wspaniałymi zabytkami – z pałacem Alhambra na czele. Okres rozkwitu miasta przypada na czas panowania dynastii muzułmańskich, kiedy to Granada stanowiła ważny ośrodek kulturowy i naukowy. Obecnie jest jedną z większych miejscowości turystycznych i akademickich w Hiszpanii, przyciągającą turystów z całego świata. Podczas wycieczki młodzież zachwycała się pięknym widokiem z Mirador de San Cristobal w dzielnicy Albaicin. Następnie wąskimi uliczkami targowiska wszyscy udali się w stronę Catedral de Granada, wybudowanej w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się wielki meczet miasta. Architektura Katedry Najświętszej Maryi Panny zachwyca swoją fasadą i płaskorzeźbami. Ostatnim punktem wycieczki była wyczekiwana Alhambra, arcydzieło architektury mauretańskiej w Europie i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Hiszpanii. Alhambra najpiękniej prezentowała się z tarasu widokowego, na którym uczestnicy wycieczki w zachwycie robili mnóstwo zdjęć.

Po zakończeniu zwiedzania młodzież miała czas wolny, który wykorzystała na zakup pamiątek oraz degustację tutejszych przysmaków kulinarnych.Młodzież jednogłośnie uznała, iż jeden dzień w Granadzie to stanowczo za mało. To miejsce, do którego na pewno będą chcieli w przyszłości wrócić.

Autor artykułu: Katarzyna Werner st. wychowawca ŚHP 14-1 Elbląg

Autor zdjęć: Ewa Krankowska – st. wychowawca HP 14-13 w Ełku – Grupy Wychowawczej w Olecku

Opis zdjęć:

WAMA_1_Uczestnicy projektu na tarasie widokowym Alhambry

WAMA_2_Zwiedzanie Granady

WAMA_3_Zwiedzanie Granady

WAMA_4_Panorama Granady