29 października 2018

ADIOS ESPANA! – STAŻE W UBEDZIE ZAKOŃCZONE

23 marca 2018 r. dobiegły końca trzytygodniowe staże zawodowe w Hiszpanii, w których udział wzięło 21 uczestników OHP z Warmii i Mazur.

Praktyki u zagranicznych pracodawców pozwoliły polskiej młodzieży w pełni poznać specyfikę pracy w warunkach kultury śródziemnomorskiej, rozwinąć i udoskonalić swoje umiejętności zawodowe oraz poznać wielu ciekawych ludzi. Młodzież zgodnie przyznała, iż różnice kulturowe między Polską a Hiszpanią są dość wyraźne w miejscu pracy.

Bardzo ważna jest dla Hiszpanów sjesta – popołudniowa przerwa na odpoczynek i posiłek trwająca ok. 2-3 godziny. Specyficzne dla hiszpańskich pracowników jest również bezstresowe i pozytywne nastawienie, wyrażające się miejscowym przysłowiem: „Jutro to najbardziej zajęty dzień w roku”. Z kolei cechująca praktykantów z Polski pracowitość i zaangażowanie zostały wysoko ocenione przez pracodawców z Hiszpanii.

W ostatnim tygodniu pobytu młodzieży w Andaluzji zakończył się także 20-godzinny kurs języka hiszpańskiego, z którego egzamin pomyślnie zdali wszyscy uczestnicy. Poprzez udział w projekcie młodzież zapoznawała się również zachodnioeuropejską kulturą m.in. podczas wieczoru tapas oraz wycieczek do Granady i Baezy – miast zachwycających krajobrazami i zabytkami, łączącymi wpływy architektury chrześcijańskiej i muzułmańskiej.

Projekt „Inwestycja w Przyszłość 3” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

Autor tekstu i zdjęć: Marta Buczyńska – doradca zawodowy MCK Giżycko

WAMA_1_Mechanicy samochodowi z Giżycka zrobili bardzo dobre wrażenie na hiszpańskich pracodawcach. Młodym praktykantom bardzo podobała się otwarta i przyjacielska atmosfera w miejscu pracy

WAMA_2_Uczestnicy OHP z Elbląga i Giżycka byli pod wrażeniem Alhambry-arcydzieła architektury mauretańskiej w Europie