20 stycznia 2020

Na stażu w Maladze

Podopieczni Hufca Pracy w Elblągu oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku – łącznie 21 młodych osób – biorą udział w drugiej turze projektu „Inwestycja w przyszłość – postaw na sukces” realizowanego przez Warmińsko-Mazurską Komendę OHP w Olsztynie w ramach programu Erasmus+.

Młodzież ma już za sobą pierwszy tydzień staży zawodowych w Maladze, gdzie doskonali swoje umiejętności praktyczne pod okiem hiszpańskich mistrzów fryzjerstwa, sztuki kulinarnej oraz mechaniki samochodowej. Zagraniczne staże zawodowe, jak sami podkreślają w rozmowach uczestnicy, stanowią bezcenną okazję do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

– Poznaję na stażu różne techniki strzyżenia, czesania i farbowania. Nawet metody mycia włosów są tutaj inne. Dużo się już nauczyłam, a to dopiero pierwszy tydzień – mówi Sandra Wróbel, jedna ze stażystek.

– Do moich obowiązków należy pomoc kucharzowi, przygotowanie półsurowców i surowców. Potrawy, które się tu przyrządza są dla mnie zupełnie nowe. Często korzysta się tu z owoców morza, kalmarów, ośmiornicy bądź krewetek – dodaje Kamila Świderek, kolejna uczestniczka projektu.

Jednak staż zawodowy za granicą to nie tylko nauka i podnoszenie kwalifikacji. Jest to również znakomita okazja, aby poznać walory turystyczne innego kraju. Młodzież wykorzystuje więc każdą wolną chwilę na poznanie zakątków nadmorskiej Malagi. Dodatkowo 25 stycznia udała się na wycieczkę do Grenady, leżącej u podnóży potężnych gór Sierra Nevada. Jest to miasto, które od wieków zachwyca krajobrazami i wspaniałymi zabytkami – z pałacem Alhambra na czele.

Podczas wycieczki uczestnicy wyjazdu wykazali się samodzielnością, świetną orientacją w terenie, umiejętnościami komunikacyjnymi (podejmując próby samodzielnego porozumiewania się w językach angielskim i hiszpańskim) oraz doskonałą organizacją czasu.

W minionym tygodniu młodzi ludzie poznawali siebie nawzajem oraz smaki i zapachy Hiszpanii. Uczyli się również intensywnie branżowego języka hiszpańskiego. W tym czasie zespół OHP z Warmii i Mazur wraz z organizacją partnerską euroMind wypracowali strategię działania i planowali kolejne wspólne inicjatywy służące podnoszeniu kwalifikacji zawodowych młodzieży.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+