02 lipca 2019

PORTUGALIA W ZASIĘGU RĘKI

Uczestnictwo w stażu zawodowym za granicą to nie tylko nauka i podnoszenie kwalifikacji. Jest to również znakomita okazja, aby poznać walory turystyczne innego kraju. Przekonali się o tym przebywający w Sewilli podopieczni Środowiskowego Hufca w Elblągu i Grupy Wychowawczej z Braniewa, realizujący projekt „Inwestycja w przyszłość – gwarancją sukcesu”. W sobotę, 29 czerwca, stażyści wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Taviry, urokliwego miasteczka w południowej Portugalii.

Tavira to piękne miasteczko, które zdołało uchronić się przed nowoczesnością i masową turystyką, zachowując tradycyjny charakter i strukturę dawnej wioski rybackiej. Brukowane wąskie uliczki, bielone domki i obecne niemal na każdym kroku azulejos – kolorowe ceramiczne płytki pokrywające zewnętrzne ściany budynków – sprawiły, że niepowtarzalny klimat Taviry na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Podczas wycieczki młodzież podziwiała najważniejsze miejsca i zabytki portugalskiego miasteczka: Ponte Romana, Praca de Republica, Igreja de Misericoridia, Santa Maria do Castelo. Była to również okazja do porównania brzmienia języka portugalskiego z językiem hiszpańskim, którego młodzi ludzi intensywnie uczą się podczas zajęć konwersacyjnych z native speakerem. Dodatkową atrakcją była podróż promem na wyspę Ilha da Tavira. Młodzież rozkoszowała się tam słońcem i kąpielą w słonym Oceanie Atlantyckim.

Uczestnicy projektu jednogłośnie uznali, iż jeden dzień w Portugalii to stanowczo za mało. To kraj, do którego na pewno będą chcieli w przyszłości wrócić.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+