10 lipca 2019

POŻEGNANIE Z SEWILLĄ

Staż zawodowy w stolicy Andaluzji był głównym etapem trzeciej tury projektu „Inwestycja w przyszłość – gwarancją sukcesu” realizowanego przez Warmińsko-Mazurską Wojewódzką Komendę OHP w ramach programu Erasmus+. W wyjeździe wzięli udział podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu i Grupy Wychowawczej z Braniewa.

Wyjazd młodych ludzi poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania w Polsce. – Był to między innymi 70-godzinny kurs języka hiszpańskiego. Już na miejscu, młodzież także doskonaliła swoje umiejętności językowe pod okiem native speakera – mówi Dorota Perlejewska, wychowawca ŚHP w Elblągu.

Przygotowaniem praktycznym w zawodach mechanika samochodowego, kucharza i fryzjera zajęli się miejscowi pracodawcy. – Mimo początkowych trudności związanych z potrzebą znajomości fachowego języka, uczniowie z każdym dniem radzili sobie coraz lepiej. Hiszpanie zauważyli dokładność, skrupulatność i zaangażowanie polskich uczniów – dodaje wychowawca.

Staż zawodowy za granicą to także świetna okazja na poznanie innej kultury oraz zwiedzanie. W czasie wolnym stażyści wybrali się na wycieczkę do Taviry, urokliwego miasteczka w południowej Portugalii. Duże wrażenie na młodych ludziach zrobił też rejs wzdłuż rzeki Guadalquivir. Z pokładu obserwowali wspaniałe zabytki Sewilli: arenę walk byków, starą dzielnicę Triana, pawilony Expo, plac Plaza de Espana, Torre del Oro oraz wiele miejskich klasztorów, m.in. klasztor św. Marii, gdzie Krzysztof Kolumb planował swoje wyprawy do Ameryki. Zwiedzając Sewillę młodzież nie mogła przegapić pałacu Real Alcazar wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+