22 stycznia 2019

WYCIECZKA NA GIBRALTAR

Minął drugi tydzień odkąd podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy z Elbląga i Ośrodka Wychowania i Szkolenia z Pasłęka rozpoczęli staż zawodowy w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – gwarancją sukcesu” (program Erasmus+).

Młodzi mechanicy, cukiernicy i sprzedawcy doskonalą swoje umiejętności praktyczne pod okiem hiszpańskich pracodawców w Sewilli, a dzięki zaangażowaniu i motywacji szybko przyswajają fachowe słownictwo i z każdym dniem radzą sobie coraz lepiej.

Staż zawodowy za granicą to nie tylko nauka i podnoszenie kwalifikacji. Jest to również znakomita okazja, aby poznać walory turystyczne innego kraju. W czasie wolnym młodzież udała się na Gibraltar – jedno z najbardziej oryginalnych miejsc na turystycznej mapie Europy. Pierwszym punktem wycieczki było lotnisko, którego pas startowy przecina, jedną z głównych ulic miasta.

Z kolei na szczycie skały gibraltarskiej młodzi ludzie spotkali magoty, czyli jedyne wolno żyjące małpy w Europie. Kolejnym miłym akcentem wycieczki była latarnia morska, zwana Europa Point oraz umiejscowiony tam pomnik generała Władysława Sikorskiego.

Uczestnicy wyjazdu wykazali się samodzielnością, świetną orientacją w terenie, umiejętnościami komunikacyjnymi (podejmując próby samodzielnego porozumiewania się w językach angielskim i hiszpańskim) oraz doskonałą organizacją czasu. W drodze powrotnej chętnie dzielili się swoimi wrażeniami. Urokliwy Gibraltar zachwycił i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

„Inwestycja w przyszłość – gwarancją sukcesu” to projekt staży zagranicznych realizowany przez Warmińsko-Mazurską Wojewódzką Komendę OHP umożliwiający odbycie przez uczniów Zasadniczych Szkół Zawodowych trzytygodniowej praktyki zawodowej w zakładach pracy na terenie hiszpańskiej Sewilli i Ubedy. Przed wyjazdem młodzież bierze udział w przygotowaniu pedagogicznym, kulturowym oraz językowym. Z kolei podczas odbywania stażu zdobywa doświadczenie zawodowe w hiszpańskich zakładach pracy. Do tej pory kompetencje zawodowe zdobyli kucharze, cukiernicy, mechanicy i elektromechanicy samochodowi, fryzjerzy, sprzedawcy i stolarze.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+