05 lutego 2019

ZAINWESTOWALI W PRZYSZŁOŚĆ

26 stycznia br. uczestnicy projektu „Inwestycja w przyszłość – gwarancją sukcesu” zakończyli trzytygodniowy staż zawodowy w hiszpańskiej Sewilli i ruszyli w podróż powrotną do Polski.

Podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku doskonalili swoje umiejętności zawodowe pod okiem hiszpańskich pracodawców. Mimo początkowych trudności związanych z potrzebą znajomości fachowego języka, uczestnicy dzięki ogromnemu zaangażowaniu i motywacji szybko przyswoili słownictwo i z każdym dniem radzili sobie coraz lepiej. Motywacja do nauki i zapał jakim wykazywała się młodzież znalazły uznanie wśród pracodawców i współpracowników.

Poprzez podjęcie pracy w miejscowych warsztatach samochodowych, cukierniach i sklepach uczestnicy podnieśli poziom swoich kompetencji zawodowych oraz bezpośrednio poznali specyfikę wykonywania zadań właściwych dla swojego zawodu w innej części Europy. Ponadto codzienna praca w odmiennym środowisku kulturowym pozytywnie wpłynęła na poziom kompetencji językowych i społecznych młodzieży.

Podczas pobytu w Hiszpanii młodzież nie tylko zdobyła nowe kompetencje zawodowe, ale poznała również kuchnię, kulturę i zabytki regionu Andaluzji. W jej zrozumieniu i poznaniu z pewnością pomogły organizowane aktywności kulturowe takie jak wieczór tapas, warsztaty flamenco, czy wycieczka na Gibraltar. Oprócz tego młodzież miała możliwość obejrzenia stadionu w Sevilli Ramun Sanchez Pizjuan. Ciekawostką jest to, że na stadionie tym przez wiele lat trenował nasz polski piłkarz Grzegorz Krychowiak, który uwiecznił się w historii sukcesów Sevilla FC.

Możliwość poznania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i sam pobyt za granicą z pewnością zaprocentuje w przyszłości, ułatwiając młodzieży wejście zarówno na lokalny, jak i europejski rynek pracy. Każdy z uczestników projektu na potwierdzenie zdobytych umiejętności otrzymał certyfikat Europass Mobility, uznawany na terenie całej Unii Europejskiej. Ponadto udział w projekcie pozytywnie wpłynął na chęć zdobywania i podwyższania kwalifikacji zawodowych oraz wzmocnił motywację uczestników do dalszej nauki zawodu.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+