11 lutego 2020

Żegnaj Malago!

Podopieczni Hufca Pracy w Elblągu oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku zakończyli trzytygodniowy staż zawodowy w hiszpańskiej Maladze, będący głównym etapem II tury projektu „Inwestycja w przyszłość – postaw na sukces” realizowanego przez Warmińsko-Mazurską WK OHP w ramach programu Erasmus+.

Wyjazd młodych ludzi poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania w Polsce, podczas których brali udział w zajęciach mających na celu stworzenie im podstaw do jak najefektywniejszego wykorzystania pobytu w Hiszpanii. Mieli zapewniony m.in. 70-godzinny kurs języka hiszpańskiego oraz przygotowanie kulturowe i opiekę pedagogiczną. Już na miejscu doskonalili swoje umiejętności językowe podczas 20-godzinnego kursu języka hiszpańskiego pod okiem native speakera. Natomiast przygotowaniem praktycznym w zawodach mechanika samochodowego, kucharza i fryzjera zajmowali się miejscowi mistrzowie sztuki.

Po wytężonej pracy młodzież miała też czas na zwiedzanie. W Maladze odwiedziła muzeum poświęcone twórczości Pablo Picasso. Z kolei podczas wycieczki do Grenady największe wrażenie zrobiły pałac Alhambra, taras widokowy San Nicolas i Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia. Oprócz tego uczestnicy zwiedzili oceanarium Sea Life w mieście Benalmádena, gdzie mieli okazję zobaczyć rekiny, płaszczki, meduzy, żółwie, ośmiornice i wydry morskie. Podczas wieczoru tapas młodzież spróbowania specjałów kuchni hiszpańskiej.

Zagraniczne staże pozwoliły uczestnikom na podniesienie kompetencji zawodowych i poznanie specyfiki wykonywania swojego zawodu w innej części Europy. Ponadto codzienna praca w odmiennym środowisku kulturowym znacząco wpłynęła na poziom kompetencji językowych i społecznych młodych ludzi. Stali się odważniejsi oraz bardziej otwarci na innych, co między innymi pozwoliło nawiązać międzynarodowe przyjaźnie. Najtrudniejsze dla uczestników okazały się jednak pożegnania z pracodawcami, którzy często zastępowali im rodziny. Nie obyło się oczywiście bez wzruszeń i łez. Uczestnicy projektu opuścili Malagę bogatsi o nowe doświadczenia i ze świadomością, że teraz nie ma dla nich rzeczy niemożliwych do wykonania. Poznali nie tylko piękny kraj, jakim jest Hiszpania, ale przede wszystkim uświadomili sobie swoje możliwości.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+